Przekształcenie Spółek

Podobno - zarówno podczas kryzysu, jak tez podczas dobrej koniunktury,  wierzymy, że te stany będą trwały niemal wiecznie. Tymczasem - cykl koniunkturalny ma to właśnie do siebie, że jest zmienny . Nie o tym chcę jednak pisać. Dzisiaj zmierzę się z tematem przekształcenia podmiotów gospodarczych w kontekście bezpieczeństwa majątku wspólników i bezpieczeństwa majątku ich rodzin.

Temat powszechnie obecny wśród przedsiębiorców, z dwóch co najmniej powodów: dlatego, że część z przedsiębiorców  doświadczyła obawy o utratę tego, co zgromadzili przez lata oraz dlatego - że pozostali, ciężko pracując na sukces, przede wszystkim dają zarobić Państwu, potem, na końcu sobie.

W Polsce najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności  gospodarczej są:

  • działalności gospodarcza osoby fizycznej
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółka jawna
  • spółka cywilna 
  • spółka komandytowa
  • spółka partnerska 

Gdyby ująć w tabeli zakres odpowiedzialności wspólnika i właściciela versus płacone przez niego podatki okazałoby się - że najniższe podatki są z reguły tam, gdzie największa odpowiedzialność ( 19 % - osoba fizyczna, wspólnik spółki jawnej, cywilnej, partnerskiej ). 

Odpowiedzialność ograniczona w spółce z o.o. oznacza, że wspólnik, wnoszący kapitał do spółki, poza kwotą wniesionego kapitału - tejże odpowiedzialności nie ponosi, chyba że jest członkiem zarządu. Niemniej zanim pieniądze trafią do jego kieszeni wspólnika spółki z o.o., w postaci dywidendy, opodatkowane są dwa razy.  

Posługując się pewnym uproszczeniem, można powiedzieć, że za ograniczenie  odpowiedzialności, płaci się podatek. Tak by było, gdyby nie - SPÓŁKA KOMANDYTOWA.

Rynek pozyskał już wiedzę związaną z optymalizacją podatkową  - dlatego mamy ostatnio coraz więcej przekształceń spółek z o.o. w spółki cywilne, jawne, komandytowe. 

W skrócie: przekształcenie jest często legalną odpowiedzią na nadmierną fiskalizację dochodu. Czasami jednak, takie przekształcenie,  będzie generowało powstanie odpowiedzialności wspólników. 
W kolejnym wpisie przedstawię zakres i charakter odpowiedzialności poszczególnych wspólników w wybranych podmiotach prawa . 


Komentarze

  1. W takich spółkach to na pewno kadrami i płacami zajmują się całe działy. U mnie w małej firmie to wszystko wygląda całkiem inaczej i aby wszystko było odpowiednio wykonane, to zdecydowałem się na to, że skorzystam z pomocy fajnego programu. Do kadr i płac wybrałem - https://wfirma.pl/program-kadrowo-placowy . Rewelacyjnie korzysta się z takiego programu i mamy wszystko pod ręką, a system podpowiada, co robić.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Spółka jawna - wzory umów i uchwał

Zmiany w Spółce i KRS

O mnie